פסיכודיאגנוסטיקה

פסיכודיאגנוסטיקה הוא מונח מתחום רפואת הנפש שמורכב משתי מילים – פסיכו, שמשמעותה נפש ודיאגנוסטיקה, שמשמעותה אבחון. כפי שאתם מבינים, לא מדובר בטכניקה טיפולית אלא בטכניקת אבחון שבה למעשה ממפים את נפשו של האדם תוך הרכבה של מעין פרופיל אישיותי שלו.

השימוש בפסיכודיאגנוסטיקה ממלא מספר מטרות ומשמש להערכת הנבדק במספר מצבים. בין היתר מדובר על המקרים הבאים להלן:
 • אבחון לפני התחלת טיפול – במקרים מסוימים כאשר מעוניינים לבדוק איזה טיפול מתאים ביותר למטופל מתוך כלל הטיפולים הקיימים, ניתן לבצע סדרה של מבחנים פסיכודיאגנוסיטיים ובסופם להחליט איזה טיפול יביא לתוצאות הטובות ביותר. כך למשל אם לצורך העניין במהלך השלב הפסיכודיאגנוסטי יתברר כי הנבדק סובל מחרדה חברתית, האפשרות של טיפול קבוצתי תרד מהפרק.
 • מבחני קבלה לעבודה – בחלק מהחברות המודרניות בדגש על חברות כוח אדם נהוג לבצע בדיקה פסיכודיאגנוסטית לכוח האדם במטרה להתאים לכל עובד את המשרות המתאימות לו ביותר בהתאם לקו האישיות שלו. כך למשל במידה ובסיום הבדיקות יתברר כי הנבדק חווה קשיים משמעותיים בתקשורת בינאישית, רוב הסיכויים שלא ייעדו אותו לעבודה כמנהל צוות לצורך העניין.
   
 • חוות דעת – דוגמא נוספת למצב שבו ייתכן שיהיה צורך לבצע הערכה פסיכודיאגנוסטית הוא כאשר מעוניינים לקבל חוות דעת בנוגע לאישיות של האדם למשל במקרים של שצריכים לבדוק האם הנבדק כשיר לשמש כהורה. בנוסף לכך לא אחת יש לבצע בדיקות פסיכודיאגנוסטיות בנבדקים שביצעו עבירה במטרה לבחון האם העבירה בוצעה בשל חוסר הבנה של הנורמות החברתיות, קו אישיות פסיכוטי או בשל אינטליגנציה נמוכה.    
אילו מבדקים משמשים לביצוע הערכה פסיכודיאגנוסטית?

סך הכול תהליך האבחון הפסיכודיאגנוסטי כולל ראיון קליני עם הנבדק שמתבצע על ידי פסיכולוג קליני, הערכה של כישורים ספציפיים כמו למשל תפיסה מרחבית, חשיבה לוגית והערכת רמת האינטליגנציה וכן מבחנים השלכתיים שמטרתם ללמוד כמה שיותר על העולם הרגשי הפנימי של הנבדק. סך הכול ניתן לבצע את האבחון בפגישה אחת אך אין זה מן הנמנע שהאבחון יבוצע במהלך שתיים עד שלוש פגישות שכן על מנת לקבל תמונה רחבה ומדויקת ישנו צורך בהשקעה של חמש שעות בממוצע.

כיצד בנוי הדו"ח הסופי?
בסיום הבדיקות שמנוהלות תחת ליווי פסיכולוג קליני מתקבל דו"ח מסכם שבו מפורטות התוצאות והמסקנות שעלו מהבדיקות השונות שבוצעו לנבדק. בין היתר מפורטות בו הנקודות הבאות:
 • הרקע האישי של המטופל – סקירה מהירה של קורות חיי הנבדק.
   
 • התנהגות והופעה – האם הופעתו החיצונית של הנבדק חריגה או נורמטיבית, מהי רמת המוטיבציה של הנבדק לבצע את המבחנים השונים, כיצד התנהג במהלך האבחון באופן כללי וכיצד התייחס למבדקים השונים.
   
 • ממצאי האבחון – בחלק זה של הדו"ח מתייחסים בנפרד לאספקט הרגשי ולאספקט הקוגניטיבי.
   
 • אבחנה וסיכום הממצאים – בחלק זה מסכמים את עיקרי הדברים ומספקים אבחנה אישיותית מלאה.
 • המלצות – לאור כל הכתוב בדו"ח מסופקות המלצות בהתאם לצורך. כך למשל ניתן להמליץ על תחילת טיפול מסוים, על שיבוץ למשרה מסוימת ועוד. 
 

עקבו אחרינו

טלפון  09-68513253        

דוא"ל   info@levypsychlogist.com        

כתובת  האפרסק 9, נתניה
FacebookGoogle+Twitter