טיפול בחרדה

חרדה היא הפרעה נפוצה מאוד שיכולה להופיע במגוון רחב של דרגות חומרה. ישנם אנשים שסובלים מחרדה רק במצבים מסוימים כמו למשל אנשים שסובלים מחרדת טיסות למשל אך ישנם אנשים שהחרדה ממנה הם סובלים משפיעה עליהם באופן קשה מדי יום ביומו.

למעשה חלק מהאנשים שסובלים מחרדה בדרגת חומרה גבוהה במיוחד ממעטים לעזוב את ביתם מחשש שיחטפו התקף חרדה פתאומי בציבור.
כיצד ניתן לטפל בחרדה?
אמנם קיימות כיום לא מעט שיטות טיפול שמתאימות עבור אנשים שסובלים מחרדה, אך אין ספק שהשיטה המובילה כיום בתחום החרדה היא השיטה הקוגניטיבית ההתנהגותית. בניגוד לשיטה הפסיכודינמית שבה מנסה המטופל לרדת לשורש הקונפליקטים הפנימיים בנפשו של המטופל תוך ניתוח של רבדים עמוקים שנוצרו לאורך חייו, בגישה הקוגניטיבית ההתנהגותית מתמקדים ב"כאן" וב"עכשיו". הגישה הקוגניטיבית התנהגותית דוגלת בטיפול קצר מועד שמספר הפגישות הטיפוליות בהן הוא נערך מוגדר מראש.

באילו כלים נעשה שימוש לטיפול בחרדה?
טיפול בחרדה על ידי פסיכולוג קליני  שמתמחה בתחום כולל בראש ובראשונה זיהוי של דפוסי חשיבה נוקשים שמייצרים את החרדה ומשמרים אותה. בנוסף לכך, נעשים ניסיונות לסגל למטופל דפוסי חשיבה אדפטיביים ומועילים תוך נטרול דפוסי החשיבה המעוותים. בעזרת ליווי פסיכולוג קליני שמתמחה בטיפול בחרדה ניתן להקנות למטופל כלים יעילים לקבלת החלטות, לחשוף את המטופל לרגשות מהם הוא חושש בסביבת הטיפול הבטוחה והתומכת, ללמד את המטופל טכניקות להרפיה עצמית ועוד.
בנוסף לכך ניתן לנקוט בגישה של חשיפה הדרגתית למקור החרדה על מנת לסייע למטופל להסתגל למצבים שקשורים בחרדה ממנה הוא סובל, לנסות לזהות את דפוסי ההתנהגות הנמנעת ממקור החרדה, לזהות ולאבחן את מכלול ההתנהגויות שמשמרות את רמת החרדה הגבוהה ועוד.

מי מתאים לעבור טיפול בחרדה?
הטיפול בחרדה מתאים עבור מטופלים במגוון רחב של גילאים שכן החרדה יכולה לפגוע בילדים בדיוק כפי שהיא יכולה לפגוע במבוגרים. עם זאת, חשוב לבחור בפסיכולוג שמיומן בטיפול בילדים במידה ומדובר בילד שסובל מחרדה. כיום ניתן לטפל בכל סוג של חרדה במהירות רבה יחסית ולכן כל מי שנמנע מאירועים מסוימים או מתקשה בתפקוד היומיומי בעקבות החרדה ממנה הוא סובל, יפיק רווח מטיפול בחרדה. לסיום נציין שלהפרעת חרדה ישנה נטייה להתפתח ולהתגבר במהלך השנים ולכן לא מומלץ להתמהמה עם הפנייה לטיפול. בהצלחה ורפואה שלמה.
 

עקבו אחרינו

טלפון  09-68513253        

דוא"ל   info@levypsychlogist.com        

כתובת  האפרסק 9, נתניה
FacebookGoogle+Twitter